2020 Devlet Destekli Tarım Kredisi Başvuru Şartları ve Kapsamı

Tarım alanında devlet tarafından 2019 yılında sağlanan krediler özellikle çiftçilik ile uğraşan kesim tarafından veriliğini ve aslından büyük ölçüde normal ticari kredi niteliğinde olduğunu söylemek mümkün.

2020 Devlet Destekli Tarım Kredisi Başvuru Şartları ve Kapsamı

Tarım alanında devlet tarafından 2019 yılında sağlanan krediler özellikle çiftçilik ile uğraşan kesim tarafından veriliğini ve aslından büyük ölçüde normal ticari kredi niteliğinde olduğunu söylemek mümkün.

2020 Devlet Destekli Tarım Kredisi Başvuru Şartları ve Kapsamı
05 Ekim 2019 - 17:55

Ancak bu kredileri özel ve devlet destekli yapan kısım bu kredilerin faizlerinin bazen bir kısmının bazen ise tamamımın devlet tarafından sübvanse edilmesinden kaynaklanıyor. Tabi konu tarım kredisi olduğundan ise bu tip kredilerde karşımıza mutlaka Türkiye’nin tarımsal destekler anlamında en önemli kurumu olan ziraat bankası çıkıyor.

Devlet Destekli Tarım Kredisinin Kapsamı Nedir?

Devletten alınacak tarımsal kredilerin kapsadığı konular öncellikle devlet tarafından desteklenmek üzere seçilmiş tarımsal üretim alanlarının belirlenmesi ile başlıyor. Devletin tarımsal ürünler ile verdiği destekler iki başlık altında incelenebilir:

 • Genel tarımsal üretim destekleri,
 • Seçilmiş alanlarda verilen tarımsal ürün destekleri.

Burada genel destekler genellikle hemen herkesin faydalanabildiği ve alabilmek için sadece çiftçi belgesine gerek duyulan daha geniş kapsamlı ancak tutarı daha düşük olan destekler. Seçilmiş alanlarda verilen tarımsal ürün destekleri ise devletin stratejik tarımsal ürün olarak kabul ettiği ve seçtiği ürünlerin üretiminde çiftçilere daha geniş kapsamlı ve daha yüksek tutarda verdiği destekler oluyor.

Devlet Destekli Tarım Kredisi Kimler Alabilir?

Kimlerin devletten tarımsal kredi kullanabileceği konusunda devlet kurumlarının ve aynı zamanda özel bankalar gibi bazı kurumların temelde iki tip tarımsal üreticiyi hedeflediğini görüyoruz:

 • Yeni üretime başlayacak olan ve sermayesi olmayan tarım kredisi talep eden girişimciler,
 • Hali hazırda tarımsal üretim yapan ancak tohum, makine, traktör vb. konularda finansman desteğine ihtiyacı olan çiftçiler.

Devlet bu her iki kesimi de çeşitli kredi imkânları ile desteklemeye çalışıyor. Tabi burada genç çiftçi adaylarına verilen kredi tutarları mevcutta faaliyet gösteren çiftçilere göre biraz daha düşük tutarda oluyor.

Devlet Destekli Tarım Kredisine Başvurma Şartları Nelerdir?

Devletten tarımsal kredi kullanmak için gereken koşullar her kurum için farklılık gösterebiliyor:

 • KOSGEB tarımsal destek alacak çiftçilerden girişimcilik programına katılma şartı talep ediyor,
 • Genellikle tüm kurumlar çiftçilerden ÇKS belgesi talep ediyor,
 • Bazı kurumlar çiftçilerden destek alabilmeleri için son ikamet ettikleri şehirde tarımsal üretim yapma şartını talep ediyor,
 • Ziraat Bankası büyük tutarlı krediler söz konusu olduğuna ev, araba vb. teminatlar gösterilmesini talep edebiliyor,
 • Tarımsal kredi kooperatifleri öncelikli şart olarak sadece üyelerine kredi imkânı sunuyor. Bazı durumlarda da en az 2 yıl üye olmuş olmak gibi özel şartlar da koşabiliyor.

Devlet Destekli Tarım Kredisi Hangi Kurumlar Vermektedir?

Hangi kurumlardan devlet destekli tarımsal kredi alınabileceği konusunda karşımıza aşağıdaki kurumlar çıkıyor.

 • KOSGEB tarafından verilen tarımsal destek kredileri,
 • Ziraat Bankası
 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen tarımsal destek kredileri,
 • Tarım ve kredi kooperatifleri tarafından verilen tarımsal destek kredileri,

Burada kurumların öz çalışma amaçları ile bağlantılı olarak KOSGEB ve bakanlık tarafından verilen destekler genellikle hibe veya sıfır faili kredi şeklinde oluyor. Diğer yandan Ziraat Bankası ve kooperatifler tarafından verilen destekler ise daha çok düşük faizli veya faizi devletçe karşılanan krediler şeklinde.

Devlet Destekli Tarım Kredisi Tutarı Nedir?

Devletten tarımsal kredi kullanacaklara verilebilecek kredi tutarı kredi veren farklı kurumlara göre şu şekilde:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli tarımsal üretim destek kredisi veriyor.
 • Ziraat Bankası devlet destekli ve faizinin yarısı devlet tarafından sübvanse edilen 100.000 TL limitli ve 5 aya kadar vadesi uzayabilen tarım kredisi veriyor.
 • Tarım kredi kooperatifleri teminatlı olarak 500.000 TL’ye kadar tarımsal destek kredisi veriyor.

YORUMLAR

 • 0 Yorum